Αγαπημένα μας παιδιά και γονείς

Πορευόμαστε στην Εβδομάδα για τον εορτασμό της Λαμπρής και αναρωτιόμαστε «πώς θα περάσουμε το φετινό Πάσχα χωρίς εκκλησία, ψήσιμο αρνιού και συγκέντρωση οικογενειών και φίλων». Θα περάσουμε όπως λένε και στις ιστορίες: «Ένα … αλλιώτικο Πάσχα». Το σχολείο προτείνει ευχάριστες και δημιουργικές δραστηριότητες για να σας κρατήσουν συντροφιά. Επιλογή του καθενός μας είναι να το κάνουμε ευχάριστο, χαρούμενο και ξεχωριστό. Εύχομαι όλοι να είστε υγιείς, να ανακαλύπτετε την ομορφιά στα μικρά και απλά, να επικοινωνείτε με τα αγαπημένα σας πρόσωπα, να έχουμε υπομονή και αισιοδοξία και θα περάσουμε ένα ανεπανάληπτο Πάσχα.
Καλές Γιορτές

Πασχαλινές Δραστηριότητες

Πληροφορίες για το Πάσχα

Κρυπτόλεξο – Οι λέξεις του Πάσχα PuzzleΟ Θεόφιλος απέδωσε την ημέρα της Λαμπρής με τον δικό του μοναδικό τρόπο. Συνέθεσε την εικόνα και βρες ομοιότητες και διαφορές με τον τρόπο που γιορτάζουμε σήμερα.

Ο ΤΡΙΠ ΤΡΟΠ ΤΡΑΠ και τα πασχαλινά αυγά. ΕργασίεςΗχητικό παραμύθι

Βάλε τη σωστή σειρά τα γεγονότα της Εβδομάδας του Πάσχα.

Ζωγραφίζω
Αβγό
Πεταλούδα

Λίτσα η Πασχαλίτσα. Ακούμε κι αυτό το παραμύθι.

Σταυρόλεξο του Πάσχα Λαβύρινθος – Η ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ, Θα προλάβεις να αντιστοιχήσεις τους πίνακες με την σωστή απάντηση πριν σε πιάσει το φαντασματάκι;

Ιστογραφία – Δραστηριότητες

Αντιστοίχισε
QUIZ – Πόσο καλά γνωρίζεις;

PADLET ΣΥΛΛΟΓΙΚΟ Ανεβάζω μια όμορφη ζωγραφιά, ένα σχόλιο, μια ευχή … εμπνευσμένα από την γιορτή του Πάσχα.

Κορονοϊός – Μένουμε σπίτι
 Παραμύθι

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ
Ας γιορτάσουμε την επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821, παίζοντας και μαθαίνοντας.

Σωστή λέξη: Κάποια από αυτά που συνέβαιναν το 1821

Κάρτες: Οι ήρωες του Αγώνα του 1821