Αγαπημένα μου παιδιά.

Το Πάσχα έρχεται! Άλλο ένα Πάσχα θα το ζήσουμε εντός των οικιών μας και μετά των οικείων μας. Είναι πραγματικά δύσκολα για όλους να περιορίζονται, να μην μπορούν να βγουν όταν θέλουν, να μην επιτρέπεται να συναντηθούν με πρόσωπα αγαπημένα, δεν είναι εφικτό να περάσουν χαρούμενα με την παρέα τους. Όμως η επιστροφή σε κάποιες δραστηριότητες πλησιάζει. Μέσα σε αυτές είναι το άνοιγμα των σχολείων. Στις 10 Μαΐου το σχολείο σάς περιμένει να σας υποδεχτεί και να φωτιστεί από την παρουσία σας. Όμως για να επιστρέψουμε υγιείς όλοι στο σχολείο, θα ήταν φρόνιμο να μην ξεχάσουμε τα προληπτικά μέτρα: τη μάσκα, το συχνό πλύσιμο και τις αποστάσεις με παιδιά και ενήλικες που δεν είναι στο οικείο περιβάλλον μας. Τις ημέρες των διακοπών θέλω να ξεκουραστείτε, να περιορίσετε την επαφή με οθόνες, να βγαίνετε σε ανοιχτούς χώρους για παιχνίδι και περπάτημα, να φτιάξετε όμορφες κατασκευές και ζωγραφιές, να διαβάσετε ένα όμορφο βιβλίο, να βγάλετε όμορφες φωτογραφίες, να ψήσετε μυρωδάτα γλυκά, να αφήσετε τη φαντασία σας να ταξιδέψει και να παίξετε, να παίξετε, να παίξετε. Εύχομαι ο Χριστός που πέρασε τόσα για τους ανθρώπους, που ταπεινώθηκε για εμάς, που έδειξε το δρόμο της αγάπης, ας δώσει στον καθένα και τις οικογένειες όλων φώτιση νου, υπομονή, σύνεση και αγάπη στην καρδιά!

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!

Αργυρή Μπιλιούρη
Η Διευθύντρια του Σχολείου

Πατήστε πάνω στην εικόνα για να δείτε τις Πασχαλινές δραστηριότητες που σας έχω ετοιμάσει.

Ευχές για καλό Πάσχα