Εφέτος, για 1η χρονιά, το 4ο Δημοτικό Σχολείο Ναυπλίου συμμετέχει στον Πανελλήνιο Σχολικό Διαγωνισμό Bravo Schools με θέμα “Δημιουργούμε έναν καλύτερο κόσμο”. Στόχος του προγράμματος είναι η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση των μαθητών στους 17 Παγκόσμιους Στόχους για τη Βιώσιμη Ανάπτυξη, μέσα από την υλοποίηση προγραμμάτων,α τη διαμόρφωση των ενεργών πολιτών τού αύριο οι οποίοι θα αναλάβουν δράση για τη μεγάλη αλλαγή στον πλανήτη μας μέχρι το 2030. Οι μαθητές είναι καίριος σύνδεσμος και κομμάτι της παγκόσμιας συλλογικής συνείδησης για το αειφόρο μέλλον του πλανήτη και στο δικαίωμα όλων των ανθρώπων να ζήσουν με αξιοπρέπεια. Χαιρόμαστε που είμαστε μέρος των συμμετεχόντων στα Bravo Schools, ανάμεσα στα 379 σχολεία με 714 καλές πρακτικές , τα 570 σχολεία με τις 1501 μαθητικές δημιουργίες, τα 351 σχολεία με 613 σχέδια μαθήματος που συμμετέχουν στον διαγωνισμό. Το Σχολείο μας συμμετέχει με 8 προτάσεις (3 καλές πρακτικές , 1 σχέδιο μαθήματος και 4 μαθητικές δημιουργίες). Η ψηφοφορία είναι σημαντική για το αποτέλεσμα του διαγωνισμού. Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί περιμένουν να ψηφίσετε τα έργα τους.

Το σχολείο μας θα το βρείτε ΕΔΩ

Συμμετοχή στον Πανελλήνιο Σχολικό Διαγωνισμό Bravo Schools