Το 4ο Δημοτικό Σχολείο Ναυπλίου επισκέφθηκε την Παρασκευή, 21/5/2021, η Υπουργός Παιδείας, κ. Νίκη Κεραμέως. Μαζί της ήταν ο βουλευτής κ. Ι. Ανδριανός, ο Αντιπεριφερειάρχης κ. Ι. Μαλτέζος και η κ.Αικ. Δουράνου, Δ/ντρια Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης . Η κ. Υπουργός επισκέφθηκε τους μαθητές στα τμήματά τους σε ώρα μαθήματος και μίλησε μαζί τους για την χρήση μάσκας και των self test αλλά και για την αναγκαιότητα εφαρμογής των προληπτικών μέτρων. Οι ερωτήσεις της κ. Υπουργού αφορούσαν την πορεία των Εργαστήριων Δεξιοτήτων και τις εντυπώσεις των μαθητών από την υλοποίηση αυτού του μαθήματος. Όπως, είναι γνωστό το σχολείο μας ανήκει στα 217 πιλοτικά σχολεία που υλοποιούν Εργαστήρια Δεξιοτήτων. Για την υλοποίηση αυτής της εκπαιδευτικής πρωτοβουλίας το Υπουργείο Παιδείας βραβεύτηκε από το Δίκτυο GENE με το “Βραβείο Εκπαίδευσης”. Οι μαθητές ξαφνιάστηκαν με την παρουσία της Υπουργού αλλά εξέφρασαν με σαφήνεια τις ανάγκες τους και ειλικρίνεια τις σκέψεις τους. Ακολούθησε συζήτηση, στο γραφείο των εκπαιδευτικών για την καθολική εφαρμογή των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων και η Υπουργός αναφέρθηκε στις προτεραιότητες του Υπουργείου. Η Διευθύντρια του Σχολείου προσέφερε στην κ Υπουργό δημιουργίες μαθητών (βιβλία και παιχνίδια προιόντα προγραμμάτων, τα οποία αποτελούν εκδόσεις του σχολείου) και ζωγραφιές των μαθητών.

Έγραψαν για εμάς: https://argolika.gr/2021/05/21/

Η κ. Νίκη Κεραμέως στο Σχολείο μας