Η ιδέα ξεκίνησε από το μάθημα της Φυσικής, το Εργαστήριο Δεξιοτήτων και την εφαρμογή καινοτόμων δράσεων με απώτερο στόχο οι μαθητές να θεμελιώσουν στάσεις και να αναπτύξουν συμπεριφορές φροντίδας του περιβάλλοντος. Έτσι οι μαθητές του ΣΤ3 και η δασκάλα τους Ευαγγελία Καββαδία αποφάσισαν να ετοιμάσουν μία κατασκευή σχετική με τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας. Σκέφτηκαν να φτιάξουν ένα ρολόι που να κινείται και να φωτίζεται με ηλιακή ενέργεια (ηλιακός συλλέκτης – panel). Η διαδικασία καταγράφηκε, τα υλικά συγκεντρώθηκαν, το ταμπλό του ρολογιού ζωγραφίστηκε, το ηλιακό πάνελ τοποθετήθηκε, οι συνδέσεις έγιναν στην τάξη, έμπειρος τεχνικός βοήθησε στη συνδεσμολογία και ανέλαβε την τοποθέτηση του. Γράφτηκαν οι οδηγίες κατασκευής από τους μαθητές, παρουσιάστηκε το ρολόι στους μαθητές της Ε’ και της ΣΤ’ τάξης και το ρολόι πήρε τη θέση του στην μπροστινή όψη του κτηρίου για να δείχνει τις ώρες στους μαθητές και τους περαστικούς. Ένα εντυπωσιακό ρολόι από plexiglass που κινείται και φωτίζεται την νύχτα παίρνοντας ενέργεια από μια μπαταρία. Όλη η κατασκευή φορτίζεται από ηλιακό panel, το οποίο τοποθετήθηκε στην ταράτσα του σχολείου και δίνει ενέργεια σε όλη την κατασκευή.

ΕΝΑ ΡΟΛΟΪ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ( με ΑΝΑΝΕΩΣΙΜΗ ΠΗΓΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ) ΣΤ3