Μια μοναδική επίσκεψη – δραστηριότητα έζησαν σήμερα οι μαθητές της Δ’ τάξης του σχολείου μας με αφορμή πρόγραμμα Εργαστηρίων Δεξιοτήτων με θέμα την Ιαπωνία, που υλοποιούν οι μαθητές του Δ1 με τη δασκάλα τους κ. Δρίτσα Κατερίνα. Συγκέντρωσαν πληροφορίες, ζωγράφισαν τα σημαντικά χαρακτηριστικά της Ιαπωνίας και τα παρουσίασαν στους συμμαθητές τους στο Δ2 & Δ3.

Τότε, ήρθε η προσκεκλημένη μας κ. Μυρτώ Δημητρίου, διακεκριμένη κατασκευάστρια origami, η οποία έχει δίπλωμα διδασκαλίας της εικαστικής αυτής τέχνης από τον Παγκόσμιο Ιαπωνικό Οργανισμό και είναι δύο φορές κάτοχος Ρεκόρ Γκίνες. Ντυμένη γκέισα μίλησε για την κουλτούρα της Ιαπωνίας και με ευγένεια και χαρούμενη διάθεση, καθοδήγησε τους μαθητές να κατασκευάσουν διάφορα σχέδια origami. Οι μαθητές πέρασαν υπέροχα μαζί της.

Η δραστηριότητα ολοκληρώθηκε με την κατασκευή συλλογικού πίνακα από καρδούλες origami που κατασκεύασαν όλοι οι μαθητές. Όλοι, μικροί και μεγάλοι, κόλλησαν την καρδούλα τους και στέλνουν την αγάπη τους με πολλές ευχές.

Έγραψαν για εμάς : https://www.argolikeseidhseis.gr/2021/12/origami-4.html

ΜΙΑ … ΓΚΕΙΣΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΙ ORIGAMI, καλεσμένη από το Δ1