Ο Σύλλογος Διδασκόντων του 4ου Δημοτικού Σχολείου Ναυπλίου αναγνωρίζοντας την προστιθέμενη αξία που προσφέρει στο σχολείο η εμπλοκή του σε ευρωπαϊκά προγράμματα, διεκδίκησε εγκρίθηκαν και υλοποιεί Erasmus+ ΚΑ121 & ΚΑ210 κινητικότητες.
Η συμμετοχή του 4ου Δημοτικού Σχολείου Ναυπλίου σε ERASMUS+ κινητικότητες έχει ήδη προγραμματιστεί για τα επόμενα δύο χρόνια , καθώς το σχολείο έχει επιλεγεί σε δύο νέες κινητικότητες. Μία κινητικότητα ΚΑ121 με στόχο οι εκπαιδευτικοί να επιμορφωθούν σε καινοτόμες διδακτικές τεχνικές γνωρίζοντας άλλα εκπαιδευτικά συστήματα και μία μικτή κινητικότητα ΚΑ210 σε σύμπραξη με σχολεία της Λιθουανίας και της Τουρκίας και στόχο το μοίρασμα της κουλτούρας κάθε χώρας μέσω τραγουδιού, χορού και καλλιτεχνημάτων και της επικοινωνίας όλων αυτών μέσω των ψηφιακών εφαρμογών και τίτλο “Share your culture”. Έτσι, στις 15/4/2022 πραγματοποιήθηκε η α΄ συνάντηση των εκπαιδευτικών του σχολείου που θα εμπλακούν στις κινητικότητες για να σχεδιάσουν την α΄δράση.

ERASMUS KA121 & KA210 ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ