Αγαπημένα μας παιδιά, μαθητές του 4ου Δημ Σχ. Ναυπλίου μας λείψατε και στους δασκάλους του σχολείου και σ’ εμένα! Έλειψε η πρωινή συγκέντρωση, η καλημέρα, τα πρωινά νέα, το κουδούνι του σχολείου, το τρέξιμο στο προαύλιο, τα παιχνίδια σας, το παράπονό σας, οι φωνές σας, το γέλιο σας, η χαρά σας, ο μεσημεριανός αποχαιρετισμός. Δεν ξέρω αν σας λείψαμε εμείς οι δάσκαλοι σας και το υποχρεωτικό διάβασμα της ημέρας … αλλά σίγουρα σας έλειψε η ώρα που βιαζόσασταν να απαντήσετε όταν ξέρατε κάτι καλά ή η ώρα του μαθήματος που καρδιοχτυπούσατε αν θα σας ρωτήσει ο δάσκαλος γιατί δεν είχατε διαβάσει τόσο καλά. Σας έλειψε το κρυφό νόημα στον φίλο σας ή το μυστικό που μοιραστήκατε με τη διπλανή σας την ώρα που η δασκάλα παραδίδει τους δεκαδικούς ή λέει για τις μάχες στις Θερμοπύλες. Μας λείπετε και δε σας ξεχάσαμε. Σκεφτόμαστε ότι κι εσείς δυσκολεύεστε κλεισμένα στους τοίχους του σπιτιού. Θα κάνετε όμως υπομονή και χωρίς γκρίνιες και τεχνάσματα θα αξιοποιήσετε τον χρόνο στο σπίτι ψυχαγωγικά, ευχάριστα και δημιουργικά. Όμως η ημέρα δε γεμίζει μόνο με παιχνίδι, θα βάλετε λοιπόν και χρόνο διαβάσματος.
Για να σας βοηθήσουμε στην προσπάθεια αυτή, οι εκπαιδευτικοί σας προτείνουν διάφορες δραστηριότητες: ανάγνωσης, γραφής, γραμματικής, μαθηματικών. Αναζητήστε στο πινακάκι την τάξη σας και βρείτε τι προτείνουν οι δάσκαλοι και οι δασκάλες σας για το επόμενο χρονικό διάστημα. Μετά τις διακοπές του Πάσχα, αν ακόμη βρισκόμαστε στα σπίτια μας, θα έχουμε νέες προτάσεις. Αν με το καλό όλα περάσουν, θα συναντηθούμε στο σχολείο και θα κάνουμε ένα μεγάλο ξεφάντωμα. Προς το παρόν, μένετε σπίτι, μην κοιτάζετε τηλεόραση όλη μέρα, παίξτε επιτραπέζια παιχνίδια με την οικογένειά σας, αξιοποιείστε τον Η/Υ σας για να αποκτήσετε γνώσεις και να μην ξεχάσετε όσα μάθατε.  Επισκεφθείτε συχνά την ιστοσελίδα του σχολείου, κάνετε υπομονή και εύχομαι Καλή επιστροφή στο σχολείο!!! Στείλτε έναν χαιρετισμό με το όνομά σας ΕΔΩ. Σας σκέφτομαι κάθε μέρα!
Η Διευθύντρια του Σχολείου Αργυρή Μπιλιούρη

Γουγουτσά Ιφ.
Γουγουτσά Χρ.
Γλώσσα Στ Μαθηματικά Στ