Μια ομάδα μαθητών του Ε3 τμήματος του σχολείου μας συμμετέχει στο διαδικτυακό διαγωνισμό Προγραμματισμού κι Εκπαιδευτικής Ρομποτικής του WRO Hellas  στην κατηγορία Scratch Advanced (Animation) «Οι μεγάλες στιγμές της Ελληνικής Επανάστασης του 1821» : για μαθητές 8-15 ετών.
Στα πλαίσια του διαγωνισμού, που διεξάγεται από τις 25 Μαρτίου έως και 25 Απριλίου,  η ομάδα Ναύπλιο1821 του 4ου Δημοτικού Σχολείου Ναυπλίου (Αναστασία Π., Κωνσταντίνος Π., Λουκάς Π., Αρτέμης Ρ., Παναγιώτης Χ.) δημιούργησε το παρακάτω βίντεο.
Μουσική έπαιξαν οι μαθητές της ομάδας. Αρτέμης: κιθάρα («Μάνα μου τα κλεφτόπουλα»), μπουζούκι («Χασαποσέρβικο του Καραγκιόζη») και Παναγιώτης: κιθάρα («Σαράντα παλικάρια»).

Βλέπουμε το βίντεο μέσω youtube και κάνουμε όλοι ένα like στο βίντεο για να βοηθήσουμε την ομάδα Ναύπλιο1821 που αποτελείται από μαθητές του σχολείου μας.

Διαγωνισμός Προγραμματισμού & Εκπαιδευτικής Ρομποτικής WRO Hellas. Scratch Advanced (Animation)