Με αφορμή την επέτειο της επανάστασης του 1821, οι μαθητές του Δ3 με την εμψύχωση της δασκάλας τους κ. Μπρούνχελτσλ, έγραψαν ένα βιβλίο όπου ασχολήθηκαν με την έννοια του ήρωα τότε και σήμερα και πώς αυτός γίνεται ορατός στην πόλη μας. Το βιβλίο με τίτλο ΗΡΩΕΣ παρουσιάστηκε στους γονείς διαδικτυακά στον εορτασμό της 25ης Μαρτίου. Επειδή το βιβλίο πήγαινε για εκτύπωση αποφασίστηκε να εικονογραφηθεί. Με την βοήθεια της κ. Δενεζάκη, συγγραφέως και εικονογράφου, σε δύο διαδικτυακές συναντήσεις, οι μαθητές ετοίμασαν ζωγραφιές για να εικονογραφήσουν την ιστορία. Το βιβλίο πήρε την τελική του μορφή, πήγε στο τυπογραφείο και ζητήσαμε την άδεια από το ΧΑΜΟΓΕΛΟ του ΠΑΙΔΙΟΥ να μας επιτρέψει να διαθέσουμε τα κέρδη στον Οργανισμό. Έτσι, οι μαθητές μίλησαν για τις ανάγκες πολλών ανθρώπων και πώς μπορεί ο καθένας να βοηθήσει με σεβασμό στην αξιοπρέπεια του καθενός, που βρίσκεται σε δύσκολη θέση, και η εθελοντική δράση εντάχθηκε στον 3ο Θ.Κ. των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων.

ΣΥΓΓΡΑΦΗ & ΕΙΚΟΝΟΓΡΑΦΗΣΗ ΒΙΒΛΙΟΥ – Δ3