Το Σάββατο, 11/6/2022, στις 9.30 μ.μ. ομάδες χορού από την Ε΄& την Στ΄ τάξη του σχολείου μας παρουσίασαν παραδοσιακούς νησιώτικους χορούς με θαλασσινό αέρα στην παραλία Ναυπλίου στο Π. Για την διδασκαλία των χορών, την επιλογή των χορών και το πρόγραμμα υπεύθυνος ήταν ο γυμναστής του σχολείου, κ. Κωνσταντίνος Τάτσης. Η εκδήλωση υλοποιήθηκε με την υποστήριξη του ΔΟΠΠΑΤ Δήμου Ναυπλιέων και είχε μεγάλη επιτυχία γιατί τα παιδιά παρουσίασαν μία εξαιρετική παράσταση και πλήθος θεατών τα χειροκρότησε. Οι μαθητές σε δύο ομάδες παρουσίασαν τους χορούς και ο Δημήτρης (ΣΤ3) και η Άρτεμις (Ε2) παρουσίασαν το πρόγραμμα, που είχε ως εξής: Συμπεθέρα από την Ικαρία, Αραπίνα Αμοργού, Ζαγαράκια Κυθήρων, Πράσινο Δεντρί Θάσου Μπάλος, Πεντοζάλης – Κως , Γιαρ Γιαρ Σαμοθράκης, Ροδίτικος ή Πηδηχτός Ρόδου Τσιριγώτικος Κυθήρων, Καλαματιανός Νάξου, Ο χορός των μηχανικών Καλύμνου Λεβαντίνικος Ζακύνθου, Πυργούσικος Χίου, Που’σαι – Να’μαι Σύμης Και όλοι μαζί αποχαιρέτησαν την σχολική χρονιά και καλωσορίζουν το καλοκαίρι με έναν συρτό.

ΓΙΟΡΤΗ ΛΗΞΗΣ 2022 με παραδοσιακούς νησιώτικους χορούς