Σήμερα, Τρίτη 15-11-2022, υλοποιήθηκε στο 4ο Δ.Σ. Ναυπλίου (11.30-14.00),  μία εξαιρετικά γόνιμη συνάντηση εργασίας του αρμοδίου Συντονιστή Εκπαιδευτικού Έργου της 9ης Ενότητας του ΠΕ.Κ.Ε.Σ Πελοποννήσου κ. Μιχαήλ Πολυχρονόπουλου με τους/τις Διευθυντές/τριες των άνω των 4/Θ Δημοτικών Σχολείων της οικείας Ενότητας της Δ.Π.Ε. Αργολίδας για παιδαγωγικά και τρέχοντα, λειτουργικά θέματα. Στην εκδήλωση παρευρέθηκε και συμμετείχε ενεργά ο Διευθυντής της Διεύθυνσης Π.Ε. Αργολίδας και Πρόεδρος του Περιφερειακού Υπηρεσιακού Συμβουλίου Ειδικού Εκπ/κού Προσωπικού Πελοποννήσου (Π.Υ.Σ.Ε.Ε.Π.) κ. Δημήτριος Σίδερης.

Ειδικότερα, συζητήθηκαν θέματα διαχείρισης της βίας και του ενδοσχολικού εκφοβισμού, συμπερίληψης – συνεκπαίδευσης, αυτοαξιολόγησης των σχολικών μονάδων, εργαστηρίων δεξιοτήτων, ενδοσχολικών συντονιστών – μεντόρων κλπ. Στη συνάντηση απηύθυνε σύντομο χαιρετισμό και ο Πρόεδρος των Εκπ/κών Α/θμιας Εκπ/σης Αργολίδας κ. Αντώνιος Ντέμος.

Κατά τη διάρκεια της εποικοδομητικής συνάντησης καλλιεργήθηκε κλίμα αμφίδρομης επικοινωνίας μεταξύ των συμμετεχόντων μέσα από έναν ουσιαστικό και  εποικοδομητικό διάλογο! Μετά το πέρας αυτής, ανανεώθηκε το ραντεβού των παρευρισκομένων για το Βουλευτικό Ναυπλίου στις 23 Νοεμβρίου και 07 Δεκεμβρίου 2022 στις δύο προγραμματισμένες  επιμορφωτικές ημερίδες που διοργανώνει η Δ.Π.Ε .Αργολίδας, σε συνεργασία με τους Σ.Ε.Ε. 8ης & 9ης Ενότητας του ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Πελοποννήσου  με πολύ σημαντικές και επίκαιρες θεματικές.

Πηγή : Μιχαήλ Κ. Πολυχρονόπουλος

Συνάντηση Εργασίας Σ.Ε.Ε. – Διευθυντών/ντριών της Δ.Π.Ε. Αργολίδας