Με πολλή φαντασία και ευρηματικότητα ανταποκρίθηκαν οι μαθητές της Β’2 τάξης στην προτροπή της δασκάλας τους, κας Μάρως Παπανδριανού, για τη δημιουργία ενός τραγουδιού αφιερωμένου στον πλανήτη μας, που τα τελευταία χρόνια πλήττεται από περιβαλλοντικά προβλήματα. Τα στιχάκια που δημιουργήθηκαν συνδέθηκαν αποτελεσματικά με την 8η ενότητα της Γλώσσας (Ταξίδι στη Χωχαρούπα – Φτιάχνω ποιήματα με ομοιοκαταληξία) και αφού ολοκληρώθηκε το μικρό έργο, πέρασε στα χέρια της μουσικού του σχολείου μας, κυρίας Αναστασίας Τσουρούνη, για να ντυθεί μελωδικά. Ευχόμαστε καλή απόλαυση κ ελπίζουμε όλοι, μικροί και μεγάλοι, στην ενίσχυση του περιβαλλοντικού ενδιαφέροντος για έναν πιο καθαρό πλανήτη κ μια καλύτερη για όλους ποιότητα ζωής. Ευχαριστούμε θερμά την κα Τσουρούνη για τη συμβολή της, την άμεση ανταπόκρισή της και την άψογη συνεργασία της.

“Χρειάζονται δύο για να χορέψεις τάνγκο”.
(αμερικανική παροιμία)

Τραγουδώντας…Β2