Την Τρίτη 3/11 οι μαθητές και οι μαθήτριες του Β2 του σχολείου μας, υπό την καθοδήγηση της κας Καββαδία Ευαγγελίας, στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων και συγκεκριμένα στην ενότητα Ευ Ζην – Διατροφή, είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από “κοντά” μια σπουδαία παιδική συγγραφέα, την κυρία Ιωάννα Κυρίτση – Τζιώτη και να ακούσουν από τα χείλη της μέσω τηλεανάγνωσης ένα από τα παραμύθια της. “Ο Λιχουδέλης το λαίμαργο φιδάκι” έγινε φίλος τους και τους έκανε να καταλάβουν πόσο σημαντικό είναι να τρώνε σωστά και με μέτρο αλλά και να ζητούν τη βοήθεια των φίλων τους, ώστε να επιτύχουν έναν στόχο. Αφού τραγούδησαν και είδαν τον Λιχουδέλη να βγαίνει από τη μαγική βαλίτσα της κυρίας Ιωάννας…δημιούργησαν ένα ιδανικό “λιχουδέλικο” πιάτο!!! Κάνουμε όρεξη…..και για τις υπόλοιπες δραστηριότητες!!!

Τηλεανάγνωση: “Ο Λιχουδέλης το λαίμαργο φιδάκι” από τη συγγραφέα Ιωάννα Κυρίτση – Τζιώτη στο τμήμα Β2