Με πρωτοβουλία της κ. Ανδρονίκης Τζομάκα, Υπεύθυνης του Europe Direct Δήμου Ναυπλιέων, συνεργάστηκαν το 4ο Δημοτικό Σχολείο Ναυπλίου, το Δημοτικό Σχολείο Παραλίου Άστρους και η Ελληνική Εταιρία Προστασίας της Φύσης ώστε να πραγματοποιηθεί διαδικτυακή ομιλία με θέμα: Το έργο και τις πρωτοβουλίες της ΕΕΠΦ για την προστασία του περιβάλλοντος και τη δράση Γαλάζια Σημαία. Μίλησαν εκπρόσωποι του ΕΕΠΦ οι κ.κ. Θεοδώρα Πολυζωίδου, Υπεύθυνη Συντονίστρια Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων της ΕΕΠΦ και Δαρεία Βουρδουμπά, Υπεύθυνη Προγράμματος Γαλάζια Σημαία και σε μαθητές 150 περίπου μαθητές των Ε΄& ΣΤ’ τάξεων των παραπάνω δημοτικών σχολείων. Μετά την παρουσίαση οι Διευθύντριες των Σχολείων κ. κ. Αργυρή Μπιλιούρη και Σοφία Λαγονίκου προώθησαν τα ερωτήματα των μαθητών των σχολείων. Όλοι έμαθαν τι χρειάζεται μια παραλία για να αποκτήσει και να διατηρήσει τη Γαλάζια Σημαία και πώς μπορούν να συμβάλλουν οι πολίτες σε αυτό.

ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ 2021- ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΟΜΙΛΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΗΣ ΕΕΠΦ