Την Δευτέρα, 31/5/2021, στο πλαίσιο της συμβουλευτικής γονέων του σχολείου μας, πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή ομιλία με θέμα: Κακοποίηση ανηλίκου. Τι πρέπει να ξέρουν οι γονείς”. Η Σχολική Ψυχολόγος κ. Χουντάλα Βασιλική και η Κοινωνική Λειτουργός Γρηγοριάδου Μαρία παρουσίασαν την έννοια και τις μορφές της κακοποίησης ενός ανηλίκου. Όσοι παρακολούθησαν την εισήγηση είχαν τη δυνατότητα να θέσουν ερωτήματα.
Είναι γνωστό ότι η κακοποίηση είναι ένα ακανθώδες θέμα, με πολλές παραμέτρους και προβληματισμό. Η πρόληψη, όμως μέσω της γνώσης, είναι η καλύτερη πρακτική όπως τονίστηκε στην παρουσίαση. Βασικοί άξονες της πρόληψης είναι η θεμελίωση καλών σχέσεων μεταξύ παιδιού και γονέων, η ύπαρξη αποδοχής, εμπιστοσύνης και ασφαλείας που αναπτύσσεται στον κύκλο της οικογένειας. Κλείσαμε τη διαδικτυακή εσπερίδα με την υπόσχεση ότι τη νέα σχολική χρονική θα συνεχίσουμε τη συζήτηση πάνω σε αυτό το επίκαιρο θέμα γιατί οι γονείς και οι εκπαιδευτικοί πρέπει να έχουν τα εφόδια να βοηθούν τα παιδιά.

ΟΜΙΛΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΑΝΗΛΙΚΟΥ