Η Διευθύντρια του Σχολείου, κ. Αργυρή Μπιλιούρη, αναφέρεται συχνά στον ποιοτικό χρόνο που πρέπει να έχουν τα παιδιά, κυρίως, στον ελεύθερο χρόνο τους. Η προσπάθεια, τα παιδιά να περνούν όμορφες και δημιουργικές στιγμές στο σχολείο και στο σπίτι, πρέπει να είναι διαρκής. Ιδιαίτερα στο σπίτι, οι γονείς είναι αναγκαίο, για τη σωστή ανάπτυξη και την ψυχική ηρεμία των παιδιών, να διαθέτουν χρόνο ώστε μαζί με τα παιδιά τους να κάνουν δραστηριότητες, που θα δέσουν την οικογένεια και θα διαμορφώσουν σχέσης εμπιστοσύνης και αγάπης. Το βάζο «Οι Αναμνήσεις Της Χρονιάς» είναι μία πρόταση του σχολείου για να κρατηθούν ζωντανές στιγμές δημιουργικού χρόνου και να δημιουργήσει μία ετήσια βραδιά ανασκόπησης στην οικογένεια. ΟΔΗΓΙΕΣ ΥΟΠΟΙΗΣΗΣ ΣΥΝΤΑΓΗΣ: Το παιδί ρίχνει στο βάζο μικρά στοιχεία από όμορφες στιγμές της χρονιάς του -με την οικογένεια, τους φίλους, τους συμμαθητές- . Στο τέλος της χρονιάς, το παιδί με την οικογένειά του κάποιο βραδάκι, πριν την Πρωτοχρονιά, ανοίγουν το βάζο, αδειάζουν το περιεχόμενο, θυμούνται τη στιγμή από το στοιχείο που έχουν κρατήσει και περνούν μία κοινή όμορφη βραδιά. Η κ. Μπιλιούρη μαζί με τον Υποδιευθυντή, κ. Μπαρούτα, μοίρασαν σε όλους τους μαθητές του σχολείου από ένα βαζάκι «Οι Αναμνήσεις της Χρονιάς» με μια καραμέλα για να είναι γλυκιά η χρονιά, έναν σελιδοδείκτη για όμορφες αναγνώσεις και την ευχή οι σημαντικές στιγμές της χρονιάς να είναι πολλές, χαρούμενες, δημιουργικές, με την οικογένεια και με φίλους!

«Οι Αναμνήσεις Της Χρονιάς!» – Στιγμές ποιοτικού χρόνου