Οι μαθητές του Δ1 με την καθοδήγηση της δασκάλας τους κ. Δρίτσα Αικατερίνης υλοποίησαν πρόγραμμα εργαστηρίου Δεξιοτήτων για την διαφορετικότητα, και διάβασαν βιβλία για να καλλιεργήσουν την φιλαναγνωσία και να γνωρίσουν καλύτερα το διαφορετικό. Μία από τις δραστηριότητες ήταν να ζωγραφίσουν μία ζωγραφιά που να δείχνει πώς πρέπει να αντιμετωπίζουμε το διαφορετικό αξιοποιώντας τους ήρωες των παραμυθιών: Το Κάτι Άλλο της CAVE KATHRYN , Το πολύχρωμο παιδί του Μιχαλόπουλου και Το αγόρι με τη βαλίτσα, της Καλογεροπούλου.
Μία από τις ζωγραφιές συνέχισε το ταξίδι της και στο εργαστήρι πληροφορικής, με τη βοήθεια της κ. Κωνσταντινίδου Νίκης, οι μαθητές μπήκε σε ένα ψηφιακό puzzle maker και έγινε παιχνίδι με διάρκεια.

Οι μαθητές του Δ1 το μοιράζονται μαζί σας για ώρες χαλάρωσης το puzzle με την επεξήγηση ότι: Όλοι οι άνθρωποι , όποιο χρώμα και να έχουν, όλοι οι άνθρωποι, όποια μορφή και να έχουν, μπορούν να συνυπάρξουν και να πορευτούν στη ζωή.

Κλικ για το Ψηφιακό Παζλ

Η ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ για τη διαφορετικότητα ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΠΑΙΧΝΙΔΙ – Δ1