Οι μαθητές του Δ1 και Δ2 μαζί με τις δασκάλες τους κ Γουγουτσά Χρύσα και κ. Βασιλείου Μιλένα, πραγματοποίησαν στις 23-3-2023 μία από τις πιο ενδιαφέρουσες και όμορφες εκδρομές. Επισκεφτήκαμε το Κ.Π.Ε Άστρους που ενημερωθήκαμε για την τεράστια αξία του Υδροβιότοπου Μουστού. Μιλήσαμε και είδαμε τα σπάνια και απειλούμενα πουλιά που φιλοξενούνται εκεί. Συζητήσαμε για την μετανάστευση και τον ανεφοδιασμό των αποδημητικών πουλιών και μέσω παιχνιδιών με κάρτες, μπορέσαμε να αναγνωρίσουμε το είδος αρκετών πουλιών και πτηνών. Μεταφερθήκαμε στη λιμνοθάλασσα Μουστού όπου οι μαθητές παρατήρησαν με κυάλια και τηλεσκόπια που βρίσκονταν εκεί. Εντυπωσιαστήκαμε από το θέαμα, το τοπίο, την χλωρίδα και την πανίδα της περιοχής. Μεγάλο ευχαριστώ στους υπεύθυνους που μας υποδέχτηκαν με ιδιαίτερη χαρά και ζέση και απάντησαν σε όλες τις απορίες των παιδιών. Η εκδρομή έκλεισε στο Παράλιο Άστρος με πολύ παιχνίδι, γέλια και ενθουσιασμό! Αυτή η εκδρομή τα είχε όλα!

Κ.Π.Ε Άστρους – Δ τάξη