Το σχολείο μας επαναλαμβάνει και φέτος τη δράση “Μαθητές ξεναγούν μαθητές”.  Οι μαθητές αξιοποιούν τις γνώσεις τους ενεργούν, παίρνουν πρωτοβουλίες, γίνονται πρεσβευτές του τόπου τους, κοινωνικοποιούνται, συνδέουν τη γνώση και την καθημερινότητά τους. Οι μαθητές ξενάγησαν τους μαθητές της ΣΤ΄τάξης του Κολεγίου Αθηνών, συνεργασία που συνεχίζεται για 2η χρονιά. Οι μαθητές μας παρουσίασαν τα ιστορικά σημεία της πόλης μας και έδωσαν Φύλλα Εργασίας που δημιούργησαν οι ίδιοι. Έτσι ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα Τοπικής Ιστορίας που υλοποιήθηκε κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς από όλα τα τμήματα της ΣΤ και τους εκπαιδευτικούς κ.κ. Μπιλιούρη, Ντέμο, Μαστοράκη & Γουγουτσά. Επίσης, ολοκληρώθηκε το eTwinning που υλοποίησε η κ. Μαστοράκη με τους μαθητές της.

ΜΑΘΗΤΕΣ ΞΕΝΑΓΟΥΝ ΜΑΘΗΤΕΣ