Μαθητές από την Ε΄& την Στ΄τάξη του Σχολείου μας, για 2η σχολική χρονιά, συμμετείχαν στους ρητορικούς αγώνες, που διοργανώθηκαν από το Τμήμα Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου και το ΠΕΚΕΣ Πελοποννήσου. Φέτος το σχολείο μας φιλοξένησε τη διενέργεια των αγώνων στην Αργολίδα. Οι μαθητές που συμμετείχαν προέρχονταν από το 3ο Δημοτικό Σχολείο Ναυπλίου, τα Ιδιωτικά Σχολεία Αφών Μαλτέζου και το σχολείο μας. Οι συμμετέχοντες μαθητές δοκιμάστηκαν στην νοηματική ανάγνωση, τον αυθόρμητο και τον προτρεπτικό λόγο. Το όφελος των μαθητών από την προετοιμασία και τη συμμετοχή τους είναι η καλλιέργεια της κριτικής και αποκλίνουσας σκέψης, της ανάπτυξης του λεξιλογίου και της επιχειρηματολογίας, της ενδυνάμωσης του λόγου και της δημόσιας έκθεσης. Τους 12 μαθητές του Σχολείου μας προετοίμασε για τους αγώνες η Διευθύντρια του Σχολείου, Αργυρή Μπιλιούρη και όλοι έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό στις δοκιμασίες. Συγχαρητήρια σε αυτούς που διακρίθηκαν: Γεωργίου Μαρίνα, Ζουμπούλη Μαρίλια, Κυμπούρη Βασίλη, Πάζιου Αναστασία, Σούγλα Γεώργιο αλλά και σε όλους/ες τους/τις συμμετέχοντες/χουσες για την προσπάθειά τους.

2οι ΜΑΘΗΤΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΡΗΤΟΡΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ Α/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΠΕΡ/ΡΕΙΑΣ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ στην Αργολίδα