Οι μαθητές του Στ1 πήραν την πρωτοβουλία να κάνουν μία δράση επιχειρηματικότητας με στόχο μέρος των χρημάτων να τα διαθέσουν για τους άλλους. Έτσι, με τη βοήθεια της δασκάλας τους κ. Μελά Ουρανίας έστησαν το χυμο-πωλείο τους, έφεραν τα πορτοκάλια, τους στίφτες, τα ποτήρια, έφτιαξαν την αφίσα και διαφήμισαν την δράση τους. Με τάξη και οργάνωση ετοίμασαν και μοίρασαν τους χυμούς στους μαθητές του σχολείου. Πούλησαν τη φρέσκια πορτοκαλάδα σε τιμή ελκυστική στους συμμαθητές τους και μέρος του ποσού, που συγκέντρωσαν, το διέθεσαν για την αγορά γλυκών, τα οποία προσέφεραν στο συσσίτιο του Ι.Ν. Ευαγγελίστριας, Παρασκευή, 4/6/2022, οι μαθητές με τη δασκάλα τους βρέθηκαν στο χώρο που προετοιμάζεται το συσσίτιο. Βοήθησαν στην ολοκλήρωση των ετοιμασιών για τα γεύματα και πρόσθεσαν σε αυτό τα ατομικά κέικ, που πήγαν. Συνομίλησαν με τις εθελόντριες, που είναι υπεύθυνες για το συσσίτιο, και έμαθαν για το σπουδαίο έργο που προσφέρουν.
Έτσι οι μαθητές του ΣΤ1 έκαναν πράξη τον εθελοντισμό σίγουρα κατανοώντας λίγο παραπάνω τις ανάγκες πολλών συνανθρώπων τους.

ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΠΟΛΛΗ ΑΓΑΠΗ ΣΤΟ ΣΥΣΣΙΤΙΟ Ι.Ν.ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑΣ – ΣΤ1