Τα τελευταία χρόνια οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης προετοιμάζουν και υλοποιούν ξεναγήσεις στο ιστορικό κέντρο της πόλης με την καθοδήγηση της Διευθύντριας του σχολείου, Αργυρής Μπιλιούρη, πραγματοποιώντας την καινοτόμα πρακτική «Οι μαθητές ξεναγούν μαθητές σε/στην …». Για το σχολικό έτος 2021-22, οι μαθητές της Στ τάξης με την ολοκλήρωση της σχολικής χρονιάς ολοκληρώνουν και τις ξεναγήσεις τους σε άλλους μαθητές στην έκθεση Ιωάννης Καποδίστριας, που φιλοξενείται στο σχολείο.. Η ξενάγηση- διαδικτυακή ή δια ζώσης, είναι ένα από τα τελικά προϊόντα του σχεδίου δράσης για τον 2ο θεματικό κύκλο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, που υλοποίησε η κ. Αργυρή Μπιλιούρη, Διευθύντρια του Σχολείου με τους μαθητές της ΣΤ τάξης. Η διαδικτυακή ξενάγηση (26/5/2022) πραγματοποιήθηκε προς τα σχολεία της Λιθουανίας και Τουρκίας στο πλαίσιο της virtual motivation του Erasmus KA210 ShaCH στα αγγλικά. Το 5ο Δημοτικό Σχολείο Μεγάρων επισκέφθηκε το Σχολείο μας και είχε ζωντανή ξενάγηση (6/6/2022) και από τους μαθητές και από την Διευθύντρια του Σχολείου Αργυρή Μπιλιούρη.

ΜΑΘΗΤΕΣ ΞΕΝΑΓΟΥΝ ΜΑΘΗΤΕΣ … στην έκθεση Ιωάννης Καποδίστριας