Οι μαθητές του ΣΤ΄1 μαζί με την εκπαιδευτικό Δρίτσα Κατερίνα επισκέφτηκαν το Λαογραφικό Μουσείο, για να παρακολουθήσουν το πρόγραμμα ΄Το Ναύπλιο τον 19ο αιώνα”
Από την πύλη της Ξηράς, ξεκίνησε μια συναρπαστική περιήγηση  στην αρχιτεκτονική ομορφιά της πόλης μας, ανακαλύπτοντας τα κρυμμένα γεμάτα ιστορία κτίρια που τη διαμορφώνουν.
Η υπεύθυνη του προγράμματος, μαζί με τα παιδιά, έκαναν έναν ιστορικό περίπατο ανάμεσα στα γραφικά στενά της πόλης ανακαλύπτοντας παραδοσιακά σπίτια και αρχιτεκτονικά στοιχεία που διατηρούν την παράδοση ζωντανή Τα πιο ιστορικά και εντυπωσιακά κτίρια, ανακάλυψαν μυστικά και λεπτομέρειες που εντυπωσίασαν τους μικρούς μαθητές.
Ευχαριστούμε θερμά τους υπευθύνους του Λαογραφικού Μουσείου, γι’ αυτή την υπέροχη εμπειρία και για το υλικό που μας πρόσφεραν. Ήταν πραγματικά μια υπέροχη εκπαιδευτική επίσκεψη.

Εκπαιδευτική εκδρομή – Στ1