ΔΡΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗΣ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑΣ

5ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Ζωγραφικής για μαθητές Δημοτικών Σχολείων

Οι μαθητές των Δ’,Ε’ και Στ’ Τάξεων, με την βοήθεια της εκπαιδευτικού Νάντιας Στρατή, συμμετείχαν με μεγάλη χαρά και προθυμία στον 5ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ζωγραφικής, ο οποίος διοργανώθηκε από την Πανελλήνια Ομοσπονδία Συλλόγων Εθελοντών Αιμοδοτών, δημιουργώντας υπέροχα έργα τέχνης με θέμα την εθελοντική αιμοδοσία. Οι ατομικές ζωγραφιές τους ανέδειξαν τη σημασία της προσφοράς αίματος και τη δύναμη της αλληλεγγύης και της ανιδιοτελούς προσφοράς προς τον συνάνθρωπο. Είμαστε ενθουσιασμένοι για αυτή τη δράση που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας Εθελοντή Αιμοδότη, που εορτάζεται κάθε χρόνο στις 14 Ιουνίου. Ο διαγωνισμός αυτός είχε ως στόχο να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές για τη σημασία της εθελοντικής αιμοδοσίας και να τους ενθαρρύνει να γίνουν μελλοντικοί εθελοντές αιμοδότες.  Μέσα από τη συμμετοχή τους, οι μαθητές μας:

• Ανέπτυξαν τη δημιουργικότητά τους και τις καλλιτεχνικές τους δεξιότητες.
  • Έμαθαν για τη σημασία της εθελοντικής προσφοράς και της κοινωνικής αλληλεγγύης.
  • Βίωσαν την ικανοποίηση της συμμετοχής σε μια αξιόλογη κοινωνική δράση.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά όλους τους μαθητές μας για τη συμμετοχή τους, καθώς και τους γονείς και τους δασκάλους που τους υποστήριξαν σε αυτήν την προσπάθεια. Η συμβολή όλων σας ήταν καθοριστική για την επιτυχία αυτής της δράσης.

Σας ευχαριστούμε για τη συνεχή υποστήριξη και ανυπομονούμε να συνεχίσουμε με παρόμοιες δράσεις στο μέλλον!
Η ανάδειξη του νικητή θα γίνει στις 20 Ιουνίου 2024 και θα κοινοποιηθεί στην ιστοσελίδα της ΠΟΣΕΑ (www.posea.gr).
Παρακάτω μπορείτε να δείτε μερικές από τις υπέροχες ζωγραφιές των μαθητών μας:

14 Ιουνίου Παγκόσμια Ημέρα Εθελοντή Αιμοδότη